Leczenie alkoholizmu

Czym jest i jak leczyć alkoholizm

Alkoholizm to ciężka, przewlekła i zdradliwa choroba – uzależnienie może przejawiać się zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym. Konsekwencje alkoholizmu odczuwa nie tylko osoba uzależniona, ale i cała rodzina, bliscy – to na nich ściągany jest ogrom stresu, frustracji, czy przemocy, czyniąc z nich osoby współuzależnione.W powszechnej opinii alkoholik jest osobą znajdującą się na dnie, poza marginesem społecznym – kimś kto przez nieleczony alkoholizm stracił wszystko. Jest to ktoś bezdomny, śmierdzący i zaniedbany, kto żyje samotnie i pije codziennie, często miesiącami nie widząc dnia bez alkoholu. Najczęściej takiego człowieka można znaleźć pijącego pod sklepem monopolowym często już od bladego świtu.

Niestety, jest to błędne przeświadczenie – mało kto sobie zdaje sprawę, że często uzależnienie od alkoholu to nie stereotypowy wygląd chorego, ale utrata kontroli nad piciem, używanie alkoholu do regulowania emocji, radzenia sobie z problemami, lękami, wstydem czy stresem.

Alkoholizm to bardzo demokratyczna choroba – może nim być biznesmen, nauczyciel czy osoba powszechnie znana. Każdy, niezależnie od statusu społecznego. W początkowych, a często i dalszych uzależnienie alkoholowe może być prawie doskonale maskowane, ponieważ nawet sam uzależniony nie chce zauważać lub „wypiera z siebie” świadomość utraty kontroli nad piciem

Bliscy uzależnionego często chcą pomóc, przekonać go do pójścia na odwyk. Alkoholik broni się przed tym i działa wówczas mechanizm wyparcia. Prowadzi to niestety do powstawania konfliktów czy nieporozumień, które z kolei są pretekstem do sięgnięcia po alkohol, co zamyka błędne koło uzależnienia.

Sporo ludzi sądzi, iż podczas terapii alkoholizmu najskuteczniejszy jest Esperal. Nie jest to prawdą, ponieważ środki farmakologicznego leczenia alkoholizmu, takie jak Anticol czy Esperal, niszczą organizm. Zawierają one disulfiram który uniemożliwia przyswojenie alkoholu oraz jego przetworzenie, lecz substancja ta, zamiast leczyć alkoholizm, często może się pośrednio przyczynić do śmierci chorego.

Właśnie dlatego tak ważna jest psychoterapia w leczeniu alkoholizmu. Tylko ta metoda nie łagodzi skutków, a skutecznie leczy przyczyny uzależnienia od alkoholu. WHO, Światowa organizacja zdrowia uważa, iż jest to jedyna skuteczna metodą terapii alkoholizmu.

Ośrodek terapii odwykowej działa w oparciu o dostarczenie informacji na temat problemów alkoholowych, oraz propozycji ich skutecznego rozwiązywania.